"Lielstraupes pils", Straupes pagasts, Pārgaujas novads, LV-4152, Latvija,

 
Straupes narkoloģiskā slimnīca
 
BildeBildeBilde
 
pirmdiena, 25. marts, 2019
Lielstraupes pils
 

Lielstraupes pils

Valsts SIA "Straupes narkoloģiskā slimnīca" izvietota Lielstraupes pils ēkā. 13.gs. celta bīskapa vasaļa pils, plānojumā neregulāra ar dzīvojamo korpusu pie rietumu sienas, kuru pārvalda Rozenu dzimta līdz 1625.g. 17.gs.1.pusē pilij bieži mainījās īpašnieki. 1723.g. par tās īpašnieku kļuva ģenerālfeldmaršals grāfs Pēteris de Lasī. Pēc tam pilsmuižas īpašnieks ir kambarkungs Pēteris fon Fitinhofs, kurš to pārdod ģenerālgubernatoram grāfam Brovnam. Nākošais īpašnieks ir grāfs Kristofs Heinrihs Frīdrihs no Zolmas un Teklenbergas, kurš muižu 1797.g. ieķīlā sekretāram J.B.Milleram. Viņš pilsmuižu cedēja Krievijas caram Paulam I. Tādā veidā tā kļuva par kabineta muižu. Krievijas cars Aleksandrs II 1857.g. šo muižu pārdeva ģenerālleitnantam baronam J.G.Rozenam, kurš 1866.g. to nostiprina par savas dzimtas īpašumu.


   Blakus pilij pakāpeniski izveidojās pilsēta, kas minēta jau 1325. g. 16.gs.b.-17.gs. pilij uzcelts lielais tornis. 17.gs. karos pils bieži postīta un degusi un pat kādu brīdi atradās drupu stāvoklī. Zūdot tās militārajai nozīmei pili pārbūvē par muižas ēku. 1723.g. grāfs de Lasī sāk pils un baznīcas atjaunošanas darbus. Dzīvojamam korpusam uzbūvē barokālu frontonu un portālu, tornim - kupolu ar galeriju. Pēc nodedzināšanas 1905. g. atjaunošana pabeigta 1910.g. pēc arh. V. Bokslafa projekta. Šajā laikā uzbūvētas pildrežģa konstrukcijas piebūves pagalmā. Pilī apskatāmi arh. V. Bokslafa veidotie interjeri neobaroka stilā, kuri tika atjaunoti pēc Rozenu lūguma “lai būtu kā pirms ugunsgrēka”. Sākotnēji saimniecības ēkas ir koka un atrodas pie pils, bet 19.gs. uzbūvē mūra ēkas. No tām saglabājušās nedaudzas pārbūvētā veidā.

   14.gs. pie pils austrumu sienas uzbūvēta baznīca, sākotnēji trīsjomu ar velvju pārsegumu, kas saglabājies altārdaļā. 17.gs. un 18.gs. baznīca degusi un postīta un 1727.g. sākta tās atjaunošana, kad tā kļuva par vienjoma baznīcu ar līmenisku koka pārsegumu - profilētas sijas un dēļu klājs, uz kura fragmentāri saglabājušies baroka gleznojumi. Tornis uzbūvēts 1744.g. Baznīcā ir 17.gs.b. ērģeļu lukta ar apustuļu un evaņģēlistu gleznojumiem, 1739.g. kancele, G.Rozenu kapa plāksne (ap 1590.g.) un pēc S.Vidberga zīmējuma 1940.-41.g izgatavotās vitrāžas.


    * Arhitektūras stils: viduslaiku pils, neobaroks
    * Senais nosaukums: Schloß Gross-Roop
    * Papildus informācija: Pārsla Pētersone. Vēstures liecības barona Hansa Johana Otto fon Rozena atmiņās// Latvijas Arhīvi, 2007, Nr.3, 58.lpp

 

avots: http://www.pilis.lv/a_pnm/view.php?id=2280